22 750 62 05 lub 505 029 799
biuro@rachunkowe-piaseczno.pl

Wezwania do ujawnienia szczegółowych informacji o wysokości sprzedaży

10
paź

Urzędy skarbowe wysyłają do przedsiębiorców wezwania, nakazujące ujawnienie szczegółowych informacji o wysokości sprzedaży. To kolejny przykład restrykcyjnego postępowania fiskusa wobec przedsiębiorców. Gazeta przypomina o problemach z nadawaniem nowym spółkom numerów NIP. Urzędy skarbowe przeprowadzają z tej okazji tzw. postępowania wyjaśniające, w ramach których przesłuchują członków zarządów i żądają wielu dodatkowych informacji.

Od początku października roku fiskus może także nakazać kupującym np. paliwa zapłatę zaległego VAT sprzedawcy. Weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza odpowiednie przepisy – poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

MF wskazało, że nowe przepisy wprowadzają instytucję tzw. odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w podatku VAT sprzedawcy niektórych towarów. Chodzi o produkty wymienione w załączniku nr 13 do ustawy tzw. wyroby wrażliwe, czyli niektóre wyroby stalowe (nieobjęte mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwa i złoto nieobrobione.

Zgodnie z komunikatem ustawa zawiera przesłanki, których spełnienie pozwoli nie stosować odpowiedzialności solidarnej w przypadku, gdy sprzedawca nie odprowadzi podatku VAT. Jedną z takich przesłanek jest kaucja gwarancyjna. Nabywca nie poniesie odpowiedzialności podatkowej, jeżeli kupił towary od podmiotu, który w dniu dokonania dostawy towaru znajdował się w prowadzonym przez MF elektronicznym wykazie firm, które złożyły kaucję gwarancyjną. MF zaznacza, że wysokość kaucji musi jednak spełniać ustawowe wymogi.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ma przeciwdziałać nadużyciom podatkowym w handlu tzw. towarami wrażliwymi. Poza wprowadzeniem odpowiedzialności solidarnej przewiduje też dwa inne rozwiązania służące temu celowi. W ustawie rozszerzono zakres mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-em (w tej procedurze nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Zaproponowano także skrócenie do miesiąca rozliczeń VAT w obrocie tymi towarami.

 

źródło: biznes.pl/firma

Poradnik Przedsiębiorcy

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością naszego Poradnika Przedsiębiorcy. Poradnik został przygotowany w sposób profesjonalny i wyjaśniający podstawowe zagadnienia związane z prowadzeniem działalności.

Dowiedz się więcej

Nasze biuro:

 

System do wystawiania faktur i zarządzania dokumentacją księgową

W trosce o naszych klientów stworzyliśmy specjalny system zarządzania fakturami. Jest wyjątkowo prosty w obsłudze, gdyż posiada intuicyjny interfejs. Pozwala uporządkować i ujednolicić faktury według jednego schematu.
Każdy nasz klient otrzymuje dostęp do systemu gratis.

ul. Kilińskiego 20
05-500 Piaseczno
e-mail: biuro@rachunkowe-piaseczno.pl
telefon: 22 750 62 05 lub 505 029 799

Godziny pracy biura:
8 – 17 – od poniedziałku do piątku

Współpraca

213