W tym miejscu należy także pamiętać, iż w zależności kto chce założyć podmiot gospodarczy inaczej przedstawia się droga rejestracji. Została ona dokładniej przybliżona w zamieszczonym niżej zestawieniu tabelarycznym.
Rejestracja działalności gospodarczej w zależności od podmiotu
Podmiot
|
Rodzaj prowadzonej ewidencji
|
Wniosek
|
Przedsiębiorca – osoba fizyczna
|
CEIDG
|
CEIDG – 1; ZUS – ZUA / ZZA
|
S. cywilna
|
S. partnerska
|
KRS – rejestr dla przedsiębiorców
|
KRS – 1; poza tym osobne wnioski kierowane do GUS, US oraz ZUS
|
S. jawna
|
S. komandytowa
|
S. komandytowo – akcyjna
|
S. akcyjna
|
S. z ograniczoną odpowiedzialnością
|
Stowarzyszenie
|
KRS- rejestr dla stowarzyszeń, pozostałych organizacji społecznych oraz zawodowych, fundacji, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (z wyłączeniem publicznych zakładów opieki zdrowotnej konieczne jest także zarejestrowanie się w KRS przedsiębiorców)
|
Organizacje pożytku publicznego
|
W odniesieniu do przedsiębiorców, którzy korzystają z CEIDG (a więc Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), prowadzoną działalność gospodarczą można będzie zarejestrować w tej ewidencji zarówno w samodzielny sposób poprzez Internet, jak również w odpowiednim urzędzie miasta oraz gminy. Wnioski CEIDG – 1 stanowią jednocześnie:
- Wniosek kierowany do GUS o nadanie numeru REGON;
- Wniosek kierowany do Urzędu Skarbowego o nadanie numeru NIP;
- Wniosek dotyczący wyboru sposobu księgowości (wybór np.: księga przychodów i rozchodów, pełna księgowość podmiotu),
- Wniosek dotyczący wyboru sposobu opodatkowania (wybór np.: zasady ogólne, opodatkowanie liniowe, karta podatkowa),
- Wniosek dotyczący wyboru kwartalnej albo miesięcznej formy rozliczeń z podatku dochodowego.
Razem z wnioskiem CEIDG – 1 doręczyć można deklarację VAT – R, w której to dokonuje się procedury rejestracji w celach podatku od towarów i usług. W tym samym formularzu podatnicy, chcący zarejestrować się jako podatnicy VAT – UE, bądź wybrać jeszcze inną preferencję co do podatku VAT (rozliczenie kwartalne, mały podatnik, szczególna zasada marży) muszą dodatkowo dokonywać zgłoszenia poprzez wybieranie w nim właściwej rubryki. Deklaracja VAT – R doręczana jest łącznie z wnioskiem CEIDG – 1, a to oznacza, iż dodatkowo nie trzeba już go wysyłać do właściwego Urzędu Skarbowego. Niezależnie jednak od składanego wniosku, przedsiębiorcy muszą dokonać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego zgłoszenia w celach ubezpieczeniowych (składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych deklarację ZUS ZUA albo ZUS ZZA).
Wniosek CEIDG – 1 wolny jest od dokonywania opłat. Jednak już od czynności urzędowych polegających na potwierdzaniu zarejestrowania przedsiębiorcy, jako podatników podatku VAT, jako podatników VAT czynnych, bądź podatników VAT zwolnionych pobiera się opłatę skarbową w wysokości 170 złotych.
Przymusowemu wpisowi do odpowiedniej ewidencji podlega przedsiębiorca będący osobą fizyczną. Podobnie, rejestracja poprzez CEIDG – 1 dokonywana jest przez spółkę cywilną – w jej przypadku za przedsiębiorców uważa się wspólników danej spółki, którzy w sposób niezależny dokonują rejestracji, zaś umowę spółki traktuje się jako dodatkowy warunek rejestracyjny.
Kiedy dokonać rejestracji w CEIDG?
Procedury rejestracji w CEIDG dokonać trzeba nie później aniżeli w dniu rozpoczynania działalności gospodarczej. Możliwe jest jednak złożenie wcześniejsze odpowiedniego wniosku wskazujące na późniejszą datę rozpoczęcia prowadzenia swojej firmy. Przedsiębiorcy mogą podjąć prowadzenie działalności gospodarczej już w dniu złożenia właściwego wniosku o wpisanie ich do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, bądź po przeprowadzeniu wpisu do rejestrów przedsiębiorców prowadzonych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rozpoczęcie funkcjonowania podmiotu gospodarczego przed datą złożenia powyższych wniosków powoduje, iż dany przedsiębiorca faktycznie nie dopełnił czynności rejestracyjnych firmy.
Ważne jest zapamiętanie, że prowadzenie podmiotu gospodarczego nie jest tym sam co, przeprowadzanie czynności wstępnych, powiązanych z podejmowaniem w przyszłości takiej działalności. Podatnicy posiadający zamiar rozpoczęcia działalności gospodarczej, mogą przed jej zarejestrowaniem kupować towary oraz usługi konieczne w początkowej fazie jej prowadzenia. Z tytułu powyższych czynności podatnik dysponuje prawem do rozliczenia kosztów uzyskiwania przychodów i do odliczenia podatku od towarów i usług.
Jak i kiedy założyć spółkę?
Pierwszą czynność w odniesieniu do osób prawnych lub spółek osobowych podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego powinno stanowić zawarcie odpowiedniej umowy spółki. Po zawarciu jej możliwe jest nadanie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółce akcyjnej odpowiedniego statusu spółki w organizacji.
W kontekście wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zgłoszenia trzeba dokonać w terminie siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności tego podmiotu. Do odpowiedniego wniosku o dokonanie pierwszego wpisu do rejestru przedsiębiorców wnioskodawcy dołączają przede wszystkim umowę spółki, a także dokumenty potwierdzające uprawnienia do korzystania z lokali lub nieruchomości, w jakich to zlokalizowana jest siedziba spółki. Do wniosków o wpis podmiotów podlegających obowiązkowi co do wpisu do rejestru dołączane są uwierzytelniane w sposób notarialny albo składane przed sędzią bądź upoważnionym do tego pracownikiem sądu wzory podpisów ludzi upoważnionych do reprezentacji tych podmiotów lub prokurentów.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne posiadają możliwość działania jako tak zwana „spółka w organizacji”, a to oznacza iż nie wystąpiło jeszcze faktyczne zarejestrowanie podmiotu. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji bądź spółki akcyjne w organizacji powstają z momentem zawarcia umów tych spółek.
Podmiot w organizacji może we własnym imieniu nabyć prawa, a w tym prawo własności nieruchomości oraz pozostałe prawa rzeczowe, zaciągnąć zobowiązania, pozwać oraz zostać pozywanym. W spółkach jednoosobowych w organizacji jedyni wspólnicy nie posiadają prawa do reprezentowania spółek. Nie dotyczy to jednak zgłaszania ich do sądu rejestrowego, w jakim wspólnik ten posiada uprawnienie do reprezentowania spółki.
Poza wnioskiem do Krajowego Rejestru Sądowego spółka złożyć musi w okienku podawczym właściwego sądu odpowiedni wniosek dotyczący celów podatkowych VAT, ZUS wspólników, a także wniosek REGON oraz wniosek o nadanie NIP. Może również pojawić się obowiązek rejestrowania poszczególnych wspólników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Za przedsiębiorców w celach związanych z ZUS należy traktować wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Procedury rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wymaga także działalność wspólników, komplementariuszy spółek osobowych (czyli spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo – akcyjnej, jako przedsiębiorców), komandytariuszy. Spółka dodatkowo musi składać wniosek kierowany do GUS, a związany z nadaniem numeru REGON i do Urzędu Skarbowego w zakresie nadania numeru NIP.
W kontekście rejestracji dokonywanej drogą elektroniczną lub w przypadku wniosku o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w systemie zgłaszania do 24 – godzinnego rozpatrywania wniosku, spółki muszą w samodzielny sposób występować do tych organów, a nie za pośrednictwem złożenia wniosków tylko „w jednym okienku”. Pojawia się tu możliwość pominięcia opcji tylko jednego okienka, w której to wspólnicy spółki zmuszeni są do skorzystania z rygoryzmu oraz przewlekłości procesu rejestracji powiązanej z przekazywaniem dokumentów pomiędzy poszczególnymi instytucjami. Wniosek, który jest złożony z pominięciem urzędowego formularza lub składany nieprawidłowo na nieprawidłowo wypełnionych formularzach podlega zwrotowi, bez jednoczesnego wzywania do uzupełniania braków, co skutkuje w praktyce przewlekłością całej procedury (konieczne jest ponowne występowanie z tym wnioskiem).
Jednak w jego miejsce pojawia się możliwość występowania w bezpośredni sposób po zyskaniu statusu spółki w organizacji do Urzędu Skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego o nadanie odpowiednio numerów NIP oraz REGON, a także wystąpienie przez te spółkę w organizacji z właściwym wnioskiem do Krajowego Rejestru Sadowego już po złożeniu powyższych dokumentów. Wnioski zwracane mogą być ponownie złożone w terminie siedmiu dni od chwili doręczenia zarządzenia w zakresie jego zwrotu.
Możliwe jest także, podczas rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skorzystanie ze wzorców elektronicznych, dostępnych pod adresem internetowym: https://ems.ms.gov.pl/. Wysyłanie tak wypełnionych wzorców w formie elektronicznej w praktyce znacznie przyspiesza czas dokonywania rejestracji spółek oraz daje odpowiedniemu sądowi instrukcyjnie przyjmowany termin 24 godzin na dokonywanie wpisu danej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Złożenie wniosku w powyższej formie wymaga podpisania go tak zwanym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podmiot wpisany do KRS jest zobowiązany do umieszczenia w oświadczeniach pisemnych i skierowanych, w obszarze swojej działalności gospodarczej, do ustalonych osób oraz organów, następujących informacji:
- Firmy lub nazwy;
- Siedziby oraz adresu;
- Oznaczenia prawnej formy podejmowanej działalności gospodarczej;
- Numeru NIP;
- Oznaczenia sądu rejestrowego, w jakim przechowuje się akta rejestrowe danego podmiotu, a także numer tego podmiotu w odpowiednim rejestrze.