Uproszczona zasada rachunkowości
Uproszczona zasada rachunkowości odnosi się do:
- Stowarzyszenia;
- Fundacji;
- Partii politycznej;
- Związku zawodowego;
- Organizacji pracodawców;
- Izby gospodarczej;
- Organizacji dobroczynności oraz opieki społecznej;
- Przedstawicielstwa zagranicznych przedsiębiorców.
Uproszczenia te polegają na ograniczaniu procedur i zmniejszaniu ilości informacji, które są przedstawiane w sprawozdaniach finansowych tych jednostek.
Podmiot prowadzący księgi rachunkowe, stosuje odpowiednie przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości z wyjątkami precyzowanymi w rozporządzeniach. Jeśli jednostki podejmują działalność w trakcie roku obrotowego, wtedy z dniem podejmowania tej właśnie działalności stosuje się przepisy prawne ustawy o rachunkowości, które są związane z jednostkami prowadzącymi działalność gospodarczą.
W zakresie przyjmowanej polityki rachunkowości jednostki mają także prawo do skorzystania z pewnych uproszczeń w zaprezentowaniu sprawozdań finansowych, jeśli nie wpływa to w negatywny sposób na prezentowanie rzetelnych i jasnych obrazów, co do sytuacji finansowej, majątkowej, a także wyniku finansowego.
Jednostka gospodarcza sporządzająca sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, a także powiązanymi z nimi interpretacjami stosuje przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości, a także przepisy wykonawcze wydawane w oparciu o nią, w zakresie, który nie jest uregulowany przez MSR.
Innego charakteru uszczegółowienia odnoszą się do:
- Instytucji finansowych (obrót instrumentami finansowymi);
- Banków;
- Funduszy inwestycyjnych;
- Domów maklerskich;
- Funduszy emerytalnych;
- Zakładów ubezpieczeniowych oraz zakładów reasekuracji.