22 750 62 05 lub 505 029 799
biuro@rachunkowe-piaseczno.pl

Podatek za spadek od bliskich – zapłacimy więcej czy mniej?

15
wrz

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ten akt prawny ma ponad 30 lat i zdaniem autorów nowych rozwiązań nie przystaje do obecnych czasów. Posłowie uważają, że ustawa traktuje ten podatek jako swoistą karę dla osób, które wypracowały majątek i chcą się nim podzielić z innymi osobami.

Projekt zmian zaproponował Ruch Palikota. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, nadrzędnym celem projektu jest uproszczenie przepisów, racjonalizacja stawek podatkowych, które z uwagi na swoją wysokość blokują obrót na drodze darowizn. Teraz, zdaniem posłów RP, często dochodzi do zawierania wielu pozornie odpłatnych umów, opodatkowanych znacznie niższymi stawkami od czynności cywilnoprawnych, tylko po to, by uniknąć zapłacenia podatku. Obecnie można zapłacić nawet 20 proc. – w zależności od kwoty oraz tego, do jakiej grupy podatkowej się załapiemy.

Stawki opodatkowania, jakie proponuje Ruch Palikota to: 1, 2 i 3 proc. To o wiele mniej niż dzisiaj. Takie stawki mogą ułatwić życie wielu osobom, np. uprościć przekazywanie darowizn osobom niespokrewnionym. Dodatkowo tak niskie stawki opodatkowania mogą też zniechęcać do ewentualnego unikania tego podatku.

Jednak w planach jest jednocześnie zapis, który budzi wiele wątpliwości. To pomysł, by wprowadzić kwotowe ograniczenie możliwości korzystania ze zwolnienia podatkowego przez najbliższą rodzinę, czyli małżonków, potomków (zstępnych), przodków (wstępnych), pasierba, rodzeństwo ojczyma oraz macochę. Teraz te osoby są zwolnione z podatku, po spełnieniu pewnych warunków określonych w przepisach, ale projekt RP przewiduje, że jeśli wartość przekazywanego majątku będzie przekraczać 1 mln zł, to zwolnienia ponad tę kwotę nie będzie. Oznacza to, że gdyby ojciec chciał przekazać synowi majątek wart 10 mln złotych, to po tej nowelizacji syn musiałbym zapłacić podatek w kwocie prawie 100 tys. zł.

Co więcej, takie brzmienie ustawy może spowodować kolejne obowiązki podatkowe po stronie dziedziczącego. Załóżmy, że rodzic ma grunty warte 4 mln złotych i zapisuje je w spadku swojej córce. Jeśli ta ustawa wejdzie w obecnie proponowanym kształcie, to będzie ona musiała zapłacić podatek w wysokości 1 proc. od kwoty 3 mln zł, czyli 30 tys. zł. Jeśli kobieta nie będzie miała z czego zapłacić podatku, to może być zmuszona do sprzedaży części ziemi. A taka transakcja, sprzedaż nieruchomości od razu po jej uzyskaniu, będzie obłożona podatkiem dochodowym.

 

źródło: finanse.wp.pl

Poradnik Przedsiębiorcy

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością naszego Poradnika Przedsiębiorcy. Poradnik został przygotowany w sposób profesjonalny i wyjaśniający podstawowe zagadnienia związane z prowadzeniem działalności.

Dowiedz się więcej

Nasze biuro:

 

System do wystawiania faktur i zarządzania dokumentacją księgową

W trosce o naszych klientów stworzyliśmy specjalny system zarządzania fakturami. Jest wyjątkowo prosty w obsłudze, gdyż posiada intuicyjny interfejs. Pozwala uporządkować i ujednolicić faktury według jednego schematu.
Każdy nasz klient otrzymuje dostęp do systemu gratis.

ul. Kilińskiego 20
05-500 Piaseczno
e-mail: biuro@rachunkowe-piaseczno.pl
telefon: 22 750 62 05 lub 505 029 799

Godziny pracy biura:
8 – 17 – od poniedziałku do piątku

Współpraca

213