Czy osoby obracające wirtualną walutą, uzyskujące zyski w grach sieciowych oraz dokonujące wirtualnego handlu są traktowani jako podatnicy przez fiskusa? Często gracze nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z zysków z gry online, czy obrotu tzw. bitcoinem. Tylko nieliczni rzeczywiście dopełniają takiego zobowiązania.
Inna kwestia, że internauci czują się w sieci internetowej bardzo swobodnie i jednocześnie anonimowo. Wiele osób prowadzi sprzedaż ciągłą w sklepach internetowych lub w serwisach aukcyjnych, co nosi cechy działalności gospodarczej, ale nie rejestruje jej w odpowiednich urzędach i nie rozlicza się z uzyskiwanych za jej pośrednictwem dochodów z fiskusem. Takie działanie prędzej czy później zostanie wykryte, a nieuczciwy przedsiębiorca będzie musiał odprowadzić zaległy podatek, wraz z naliczonymi, wysokimi odsetkami.
Podatek dochodowy od osób fizycznych powinni opłacać także gracze popularnych gier sieciowych. Jeśli tylko wymienią uzyskane w grze przedmioty na realne pieniądze, uzyskują w świetle prawa podatkowego zysk, podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT.
Najnowsze interpretacje prawa podatkowego przez Ministerstwo Finansów jasno wskazują na to, że takie zyski też trzeba rozliczyć w ramach rocznej deklaracji podatkowej.
źródło: biznes-firma.pl