22 750 62 05 lub 505 029 799
biuro@rachunkowe-piaseczno.pl

Czy można wrzucić w koszty całą opłatę za najem samochodu w firmie

22
sie

Firma wynajmująca samochód może wrzucić w koszty podatkowe całą opłatę za najem – orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił wyrok sądu I instancji, który pozwolił zaliczyć do kosztów tylko część opłaty, wynikającą z tzw. kilometrówki.

Kilometrówka to limit wynikający z pomnożenia liczby przejechanych kilometrów przez stawkę określoną w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Obecnie dla samochodu osobowego o pojemności silnika do 900 cm sześciennych stawka wynosi 0,5214 zł, a dla pojazdu o większej pojemności – 0,8358 zł.

W taki sposób miała – według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, a wcześniej również Izby Skarbowej w Poznaniu – rozliczać koszt najmu spółka z Wrocławia, która wynajmowała samochody osobowe, by przy ich wykorzystaniu móc prowadzić swoją działalność gospodarczą.

Koszty eksploatacji tych samochodów, np. koszty paliwa, części zamiennych, napraw, spółka odliczała od dochodu przed opodatkowaniem w ramach tzw. kilometrówki. Natomiast opłatę za najem chciała zaliczać do kosztów w całości, a nie w ramach tzw. kilometrówki. Uznała bowiem, że opłata za najem samochodu nie jest wydatkiem związanym z używaniem auta, o którym mówią przepis podatkowy nakazujący stosowanie kilometrówki.

Izba Skarbowa w Poznaniu stwierdziła jednak, że spółka może rozliczyć opłatę tylko w ramach tzw. kilometrówki. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, do którego spółka złożyła skargę na interpretację izby. Sąd – podobnie jak izba – uznał, że opłata za możliwość korzystania z samochodu jest związana z używaniem auta i dlatego może być rozliczana tylko w ramach kilometrówki.

Spółka zaskarżyła ten wyrok do Naczelny Sąd Administracyjny, a ten stwierdził we wtorek, że stanowisko wrocławskiego sądu i poznańskiej izby było nieprawidłowe i uchylił wyrok WSA oraz interpretację izby (sygn. II FSK 2446/11). Podobnie NSA orzekł we wtorek w drugiej, identycznej sprawie (sygn. II FSK 2447/11).

W uzasadnieniu wyroku sędzia Tomasz Zborzyński wyjaśnił, że czym innym jest opłata za najem, a czym innym eksploatacja samochodu, dlatego opłata za najem powinna być w całości zaliczana do kosztów podatkowych, a nie tylko w ramach limitu wynikającego tzw. kilometrówki.

Podobnie NSA orzekł w ubiegłym roku w wyrokach z 17 października i z 16 marca.

 

źródło: podatki.onet.pl

Poradnik Przedsiębiorcy

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością naszego Poradnika Przedsiębiorcy. Poradnik został przygotowany w sposób profesjonalny i wyjaśniający podstawowe zagadnienia związane z prowadzeniem działalności.

Dowiedz się więcej

Nasze biuro:

 

System do wystawiania faktur i zarządzania dokumentacją księgową

W trosce o naszych klientów stworzyliśmy specjalny system zarządzania fakturami. Jest wyjątkowo prosty w obsłudze, gdyż posiada intuicyjny interfejs. Pozwala uporządkować i ujednolicić faktury według jednego schematu.
Każdy nasz klient otrzymuje dostęp do systemu gratis.

ul. Kilińskiego 20
05-500 Piaseczno
e-mail: biuro@rachunkowe-piaseczno.pl
telefon: 22 750 62 05 lub 505 029 799

Godziny pracy biura:
8 – 17 – od poniedziałku do piątku

Współpraca

213