22 750 62 05 lub 505 029 799
biuro@rachunkowe-piaseczno.pl

Czy można rozwiązać umowę najmu jeżeli w lokalu jest za zimno?

16
paź

Najemca może rozwiązać umowę najmu bez wcześniejszego wypowiedzenia, jeżeli w wynajmowanym lokalu jest za zimno, a wynajmujący, wiedząc o tym, nic nie zrobił, żeby podnieść temperaturę – orzekł w środę Sąd Najwyższy.

Spór toczyły ze sobą dwie spółki – jedna z Warszawy, druga z Wrocławia, a rzecz dotyczyła najmu dwóch lokali w centrum handlowym Marino we Wrocławiu. Każda z umów miała obowiązywać przez pięć lat.

Warszawska spółka miała sama wykończyć te lokale i dlatego m.in. założyła ogrzewanie, zgodnie z wytycznymi spółki wynajmującej. Gdy przyszła zima okazało się, że w obu lokalach jest za zimno – było maksymalnie 12 stopni Celsjusza. Warszawska spółka od początku informowała o tym wrocławską firmę, ale ta nic z tym nie robiła. Zamontowała natomiast trzy nagrzewnice powietrza w innym lokalu, wynajmowanym przez inną firmę, która również zgłaszała, że jest za zimno.

Wkrótce okazało się, że powodem niskich temperatur nie jest ogrzewanie zamontowane przez warszawską spółkę, tylko zła izolacja ścian budynku, za którą odpowiadała spółka wynajmująca. Z tego powodu po dwóch latach najmu warszawska spółka przestała prowadzić działalność gospodarczą w wynajmowanych lokalach, a miesiąc później rozwiązała obie umowy. Powołała się na przepis kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli wady wynajętego lokalu zagrażają zdrowiu najemcy albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby wiedział o wadach.

Wrocławska spółka uznała jednak, że nie doszło do rozwiązania umów i dalej naliczała czynsz najmu. W tej sytuacji warszawska firma wniosła pozew do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a sąd przyznał jej rację – stwierdził, że temperatura w wynajmowanych lokalach była zbyt niska, zagrażała zdrowiu pracowników i dlatego można było rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Podobnie orzekł sąd apelacyjny.

W końcu sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. W skardze kasacyjnej spółka z Wrocławia przekonywała, że warszawski kontrahent powinien był najpierw poinformować ją o wadach lokali, wyznaczyć termin do ich usunięcia, a dopiero gdyby to nie poskutkowało – mógł rozwiązać umowę najmu.

Sąd Najwyższy oddalił jednak w środę jej kasację. Uzasadniając wyrok, sędzia Wojciech Katner potwierdził, że przywołany przez wrocławską spółkę przepis nie zwalnia najemcy z obowiązku poinformowania wynajmującego o wadach lokalu. Sędzia zwrócił jednak uwagę na to, że w tej sprawie najemca prawie od samego początku umowy informował o niskiej temperaturze w wynajmowanych lokalach, natomiast wrocławska spółka, mimo że była świadoma, iż jest zimno, nic z tym nie zrobiła, skoro wynajmujący był bierny przez dłuższy czas, to najemca miał prawo rozwiązać umowę najmu lokali bez wypowiedzenia.

 

źródło: biznes.onet.pl

Poradnik Przedsiębiorcy

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością naszego Poradnika Przedsiębiorcy. Poradnik został przygotowany w sposób profesjonalny i wyjaśniający podstawowe zagadnienia związane z prowadzeniem działalności.

Dowiedz się więcej

Nasze biuro:

 

System do wystawiania faktur i zarządzania dokumentacją księgową

W trosce o naszych klientów stworzyliśmy specjalny system zarządzania fakturami. Jest wyjątkowo prosty w obsłudze, gdyż posiada intuicyjny interfejs. Pozwala uporządkować i ujednolicić faktury według jednego schematu.
Każdy nasz klient otrzymuje dostęp do systemu gratis.

ul. Kilińskiego 20
05-500 Piaseczno
e-mail: biuro@rachunkowe-piaseczno.pl
telefon: 22 750 62 05 lub 505 029 799

Godziny pracy biura:
8 – 17 – od poniedziałku do piątku

Współpraca

213